FRIDAY

Weinberg

2:00

Listening (US)

2:30

 

3:00

 

3:30

3:40: The Treehouse (US)

4:00

Face to Face (Taiwan)

4:30

 

5:00

Route 30 Three (US) (94:00)

5:30

 

6:00

 

6:30

THEATER CLOSED

7:00

Opening Night Happy Hour

7:30

Opening Night Short Films (see below)

8:00

Salad Days:  A Decade of Punk in Washington DC - 1980-1990 (US)

8:30

Filmmaker Scott Crawford and other guests on hand

9:00

 

9:30

 

10:00

Afterparty@Brewer’s Alley

F3 Soundtrack: Hard Swimmin’ Fish

 

 

Opening Night Short Films:

Outlook Not So Good (US)

Casitas (Spain)

Disenchanted (US)

Counsellor (Australia)

Mit Besten Gruesse (Austria)

We’ve Got Your Back (Sweden)

MeTube (Austria)

 

SATURDAY

Weinberg

Parish Hall

10:00am

Salomea’s Nose (US/Germany)

Gutty (Iran)

Student Film Contest

10:30

NonCritical(US)

 

11:00

Southeast 67 (US)

 

11:30

 

The Stressful Adventures of Boxhead and Roundhead (US)

12:00

   

12:30

Shorts Block 1 (see below)

 

1:00

 

YouTupolis (US)

Red Point (Iran)

1:30

 

They Will Have to Kill Us First (UK)

2:00

Shorts Block 2 (see below)

 

2:30

   

3:00

   

3:30

The Jones Family Will Make a Way (US)

Animation Shorts Block (see below)

4:00

   

4:30

   

5:00

National Geographic Shorts and Guests

Shorts Block 3 (see below)

5:30

   

6:00

   

6:30

   

7:00

Theater Closed

 

7:30

   

8:00

Special Event: America’s Blues

 

8:30

   

9:00

   

9:30

F3 Blues Review with Bill Wax!

 

10:00

   

10:30

   

 

Shorts Block 1

 

Romy, Ich bin Krank (Germany)

La Semaine des 4 Jeudis (France)

Blinder Passagier (Switzerland)

Shades (Mexico)

Prinzip Mensch (Germany)

España Is Different  (Spain)

Passé composé (In the Past Tense) (France)

Lovesick (Brazil/Germany)

World Spins Madly On (US)

Le temps d'un tango (The Time of a Tango) (France/Argentina)

 

Shorts Block 2

 

Lobster fra Diavolo (US)

Antoine (Luxembourg)

Mute (Germany)

I’ve Just Had a Dream (Spain)

Infinite (US)

Renewing Mikael (Finland)

 

Shorts Block 3:

 

Sink in the Soil (US)

Luke Spiller-The Struts (UK)

2O mètres d'amour à Montmartre (France)

A Way Out (US)

Sneeze Freeze (Germany)

55 Days (US)

Impact (France)

The dead bird (Australia)

The Palace (Australia)

Le Risque Zero (France)


<![if !supportLineBreakNewLine]>
<![endif]>

Animation Block:

 

Condo (UK)

Eloïse, Little Dreamer (Canada)

Das, was Bleibt (Germany)

Religatio (Canada)

Umbra (US)

Bear Me (Poland/Germany)

Think Ink (US)

The Illusion (Iran)

Rosso Papavero (Slovakia)

Si Lunchai (Singapore/Germany)

Image (Iran)

Ocule (Canada)

Kiko’s Paradise (Spain)

Swan (Ukraine)

Lumberjacked (Canada)

La Trompeta (The Trumpet) (Spain)

 

 

 

SUNDAY

Delaplaine

11:00

The Blue Marble Of Joys And Sorrows (US)

11:30

Wallas on Velos (Belgium/India)

12:00

Planetary (US/UK)

12:30

 

1:00

 

1:30

Documentary Shorts Block  (see below)

2:00

 

2:30

 

3:00

Searching for Nepal (US)

3:30

 

4:00

 

4:30

Tony Windberg. A Painter in the Woods (Germany/Australia)

 

 

Short Doc Block:

 

The Things We Keep (US)

Abaskun Eyes (Iran)

Une passion d'or et de feu  (A Passion for Gold and Fire) (Belgium)

Ocean (US)

The Match (Canada)

Alegria - A Humanitarian Expedition (Switzerland)

The Healing Song (US)